Hiermit laden wir alle, Jung und Alt, zu einer Fahrradtour durch unsere Stadt ein!
Sie wird am 17. September 2011 (Samstag) um 10.00 Uhr stattfinden und bis 16.00 Uhr dauern.
Abfahrt von unserem DFK Büro. Versicherung und Verpflegung sind garantiert! Melden Sie sich in unserem Büro persönlich oder per E-Mail bis einschließlich Mittwoch, den 14. September an. Die Anzahl der Fahrradfahrer ist begrenzt!
Zapraszamy serdecznie na wycieczkę rowerową po naszym mieście. Wycieczka odbędzie się 17 września 2011 o godzinie 10.00 i trwać będzie do ok. 16.00. Gwarantujemy ubezpieczenie oraz poczęstunek w jednej z rudzkich restauracji! Zapisy zbieramy do 14 września w naszym biurze lub przez e-maila. Liczba miejsc jest ograniczona!
Plan wycieczki:
Zbiórka przy siedzibie naszego koła DFK o godzinie 10.00
10.20 - zwiedzanie zabytkowego domu towarowego "Kaufhaus" w Nowym Bytomiu,
11.00 - zwiedzanie zabytkowego dworca kolejowego w Chebziu,
12.00 - zwiedzanie krypty, w której został pochowany hrabia Franz von Ballestrem w kościele św. Józefa w Rudzie,
13.30 - zwiedzanie kolonii robotniczej "Ficinus" w Wirku,
14.00 - fakultatywnie zwiedzanie ewangelickiego kościoła w Wirku,
15.00 - podsumowanie wycieczki w jednej z restauracji.
"Oberschlesien ist mein liebes Heimatland, wo vom Annaberg man schaut ins weite Land; wo die Menschen bleiben treu in schwerster Zeit, für dies Land zu kämpfen, bin ich stets bereit."
Montag, 29. August 2011
Samstag, 13. August 2011
AGMO e.V. Besuch
Am 13. August 2011 bekamen wir Besuch aus Deutschland. Die Gesellschaft zur Unterstützung der Deutschen in Schlesien, Ostbrandenburg, Pommern, Ost- und Westpreußen, kurz AGMO e.V. hat uns mit ihrer Anwesenheit geehrt.
Mit Herren Tobias Körfer (Vors. der AGMO e.V) und Tilman Fischer (stellv. Vors. der AGMO e.V.) haben wir über die Zukunft der Ortsgruppe in Ruda O/S diskutiert. Es wurden auch allgemeine Probleme angesprochen, mit denen die deutsche Minderheit im Alltag konfrontiert wird.
Wir freuen uns über den AGMO e.V. Besuch bei unserer Ortsgruppe und hoffen auf gute und erfolgreiche Zusammenarbeit.
v.l. Tobias Körfer (Vors. der AGMO e.V.), Martin Buballa (Vors.von DFK in Ruda O/S), Tilman Fischer (stellv. Vors. der AGMO e.V.)
Mit Herren Tobias Körfer (Vors. der AGMO e.V) und Tilman Fischer (stellv. Vors. der AGMO e.V.) haben wir über die Zukunft der Ortsgruppe in Ruda O/S diskutiert. Es wurden auch allgemeine Probleme angesprochen, mit denen die deutsche Minderheit im Alltag konfrontiert wird.
Wir freuen uns über den AGMO e.V. Besuch bei unserer Ortsgruppe und hoffen auf gute und erfolgreiche Zusammenarbeit.
v.l. Tobias Körfer (Vors. der AGMO e.V.), Martin Buballa (Vors.von DFK in Ruda O/S), Tilman Fischer (stellv. Vors. der AGMO e.V.)
Samstag, 30. Juli 2011
Prelekcja "Utracone Perły Bytomia"
29 lipca 2011 r. młodzież zrzeszona w Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Bytomiu zaprosiła nas w podróż w czasie, a mianowicie zaprezentowała w bardzo ciekawej, a zarazem wymownej formie miasto, którego już nie ma, miasto bogate, czyste i zadbane, miasto pogranicza, miasto piękne, którego "perły" architektury pozostały jedynie na starej pożółkłej fotografii ... Ratujmy te "perły", którym można przywrócić blask z początku XX wieku i które jeszcze mogą zdobić Bytom!
Może i nasze koło DFK przygotuje podobną prelekcję o "perłach" utraconych ale i tych zachowanych, często zapomnianych, zaniedbanych, pokrytych pyłem minionych lat ...?
Może i nasze koło DFK przygotuje podobną prelekcję o "perłach" utraconych ale i tych zachowanych, często zapomnianych, zaniedbanych, pokrytych pyłem minionych lat ...?
![]() |
| Synagoga spalona przez nazistów podczas "nocy kryształowej" w 1938 r. |
![]() |
| Drewniany kościółek podpalony przez nieznanych sprawców w 1982 r. |
![]() |
| Obecny plac Sikorskiego - zdjęcie z początku XX w. |
![]() |
| Rynek z widocznym ratuszem - 1922 r. |
Samstag, 16. Juli 2011
Utracone Perły Bytomia
Bund der Jugend der Deutschen Minderheit in Beuthen
zaprasza na prelekcję pt. "Utracone perły Bytomia".
Prelekcja dotyczyć będzie architektonicznych pereł Bytomia z czasów przedwojennych których niestety nie możemy już zobaczyć spacerując po mieście. Jednak zostały nam zapisane wspomnienia dotyczące tych miejsc oraz stare fotografie na podstawie których możemy określić wartość architektoniczną miasta które przed wojną nosiło nazwę "Wiedeń Północy" z historyczną nazwą Beuthen O/S. Serdecznie Zapraszamy.
Prelegenci (Marek Sprott oraz Sonia Baran) to miłośnicy historii Bytomia którzy w ciekawy sposób opowiedzą o mieście.
Prelegenci (Marek Sprott oraz Sonia Baran) to miłośnicy historii Bytomia którzy w ciekawy sposób opowiedzą o mieście.
TSKN Bytom
TSKN Bytom ul. Piekarska 3/8
Bytom
Piątek, 29.07.2011r.
Godzina: 16.00 - 19.00
Godzina: 16.00 - 19.00
Organizatorzy:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Woj. Śląskiego koło Bytom - Centrum
Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Bytomiu
Projekt realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RFN.
Samstag, 2. Juli 2011
Besichtigung der GUIDO Grube in Hindenburg
Am 2. Juli 2011 hat unsere Ortsgruppe die GUIDO Grube in Hindenburg besichtigt.
Es war dermaßen wichtig und interessant, dass die heutige historische Grubenanlage von einem oberschlesischen Grafen Guido Henckel von Donnersmarck im Jahre 1855 gegründet wurde.
Obwohl das Bergwerg allmählich an wirtschaftlicher Bedeutung verloren hatte, blieb es bis 1945 in Grenzen des Deutschen Reiches.

Es war dermaßen wichtig und interessant, dass die heutige historische Grubenanlage von einem oberschlesischen Grafen Guido Henckel von Donnersmarck im Jahre 1855 gegründet wurde.
Obwohl das Bergwerg allmählich an wirtschaftlicher Bedeutung verloren hatte, blieb es bis 1945 in Grenzen des Deutschen Reiches.
Donnerstag, 30. Juni 2011
Wycieczka do opactwa cystersów w Rudach
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na wycieczkę do opactwa cystersów w Rudach!
Wycieczka odbędzie się 23 lipca (sobota) 2011r.
Zwiedzimy z przewodnikiem przepięknie wyremontowane opactwo cystersów wraz z kaplicą Matki Boskiej Pokornej z XV wieku, wypoczniemy w parku wokół opactwa, zwiedzimy z przewodnikiem zabytkową stację kolei wąskotorowej oraz udamy się w krótką podróż zabytkowym pociągiem.
Wyjazd z placu przy ulicy Markowej 22 w Nowym Bytomiu o godzinie 9.00
Planowany powrót to godzina 17.00
Będzie możliwość zjedzenia obiadu na miejscu.
Koszt wycieczki to 27 PLN od osoby.
Cena obejmuje:
przejazd + ubezpieczenie
przewodnika
przejazd zabytkowym pociągiem
Zapisy wraz z opłatą będą przyjmowane w biurze koła do 15 lipca 2011r.
Wycieczka odbędzie się 23 lipca (sobota) 2011r.
Zwiedzimy z przewodnikiem przepięknie wyremontowane opactwo cystersów wraz z kaplicą Matki Boskiej Pokornej z XV wieku, wypoczniemy w parku wokół opactwa, zwiedzimy z przewodnikiem zabytkową stację kolei wąskotorowej oraz udamy się w krótką podróż zabytkowym pociągiem.
Wyjazd z placu przy ulicy Markowej 22 w Nowym Bytomiu o godzinie 9.00
Planowany powrót to godzina 17.00
Będzie możliwość zjedzenia obiadu na miejscu.
Koszt wycieczki to 27 PLN od osoby.
Cena obejmuje:
przejazd + ubezpieczenie
przewodnika
przejazd zabytkowym pociągiem
Zapisy wraz z opłatą będą przyjmowane w biurze koła do 15 lipca 2011r.
![]() |
| Opactwo cystersów w Rudach |
![]() |
| Kolejka wąskotorowa w Rudach |
Samstag, 25. Juni 2011
Zwiedzania zabytkowej kopalni GUIDO w Zabrzu
Informujemy, że 2 lipca (sobota) o godzinie 16.00 zwiedzamy zabytkową kopalnię GUIDO w Zabrzu.
W związku z niewielką odległością prosimy o indywidualne przybycie na miejsce:
ul. 3-Maja 93
Wstęp: 21,00 PLN
Abonnieren
Posts (Atom)








